OEM#: JGA36225New OEM Original Outright
CIRCUIT BREAKER 225A 3P 600VAC JG by Square D
Your price:
OEM#: JGA36225
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
A special handling fee may apply to this item. See FAQs for details.
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: JGA36225 Key Specs
Item
CIRCUIT BREAKER 225A 3P 600VAC JG
OEM
Square D
OEM #
JGA36225
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
AC Voltage Rating
600V AC
Amps
225 A
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
I-Line
Circuit Breaker Type
Standard
Country of Origin
Mexico
DC Voltage Rating
500V DC
Depth
5.87 in
For Use With
I Line Panelboards
Frame Size
250A/JG
Height
11.48 in
High Amp Trip Setting
2,250 A
Instantaneous Trip
Instantaneous
Low Amp Trip Setting
1,125 A
Max Air Rating
25kA at 240V AC
Max Wire Size
350 MCM
Min Wire Size
3 AWG
Number of Poles
3
Phase
3
Phase Connection
ABC
Series
JG
Standards
CCC, CE, CSA, IEC, UL Listed
Terminal Connection
Line/Load Lug
Trip Type
Thermal Magnetic
Width
4.48 in
    Technical Specs
    P/N: JGA36225 Key Specs
    Item
    Square D
    JGA36225
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    AC Voltage Rating
    600V AC
    Amps
    225 A
    Circuit Breaker Actuator
    Toggle
    Circuit Breaker Mounting Style
    I-Line
    Circuit Breaker Type
    Standard
    Country of Origin
    Mexico
    DC Voltage Rating
    500V DC
    Depth
    5.87 in
    For Use With
    I Line Panelboards
    Frame Size
    250A/JG
    Height
    11.48 in
    High Amp Trip Setting
    2,250 A
    Instantaneous Trip
    Instantaneous
    Low Amp Trip Setting
    1,125 A
    Max Air Rating
    25kA at 240V AC
    Max Wire Size
    350 MCM
    Min Wire Size
    3 AWG
    Number of Poles
    Phase
    Phase Connection
    ABC
    Series
    JG
    Standards
    CCC, CE, CSA, IEC, UL Listed
    Terminal Connection
    Line/Load Lug
    Trip Type
    Thermal Magnetic
    Width
    4.48 in
      P/N: JGA36225 Key Specs
      JGA36225
      600V AC
      225 A
      500V DC
      5.87 in
      11.48 in
      2,250 A
      1,125 A
      25kA at 240V AC
      3 AWG
      4.48 in