OEM#: J55BE1220New OEM Original Outright
LED TV 55 RCA by RCA
Your price:
OEM#: J55BE1220LED TV 55 RCA by RCA
New OEM Original Outright
Your price:
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
ADD TO LIST
Technical Specs
P/N: J55BE1220 Key Specs
Item
LED TV 55 RCA
OEM
RCA
OEM #
J55BE1220
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Audio Outputs
1
Brightness
250 cd/sq m
Coaxial Cable Inputs
1
Component Video Inputs
Composite Inputs
Country of Origin
China
Depth
9 in
HDMI Inputs
3
HDTV Application
Commercial
HDTV Display Type
LED
HDTV Resolution
1920 x 1080
HDTV Screen Shape
Flat
HDTV Screen Size
55 in
Height
31-1/2 in
Includes
Guest Remote, Anti-Theft Swivel Stand
Max Resolution
1920 x 1080
Media Card Slot
PC Inputs
Pro:Idiom(TM)
No
Screen Refresh Rate
60 Hz
Sleep/Alarm Timer
Yes
Speakers
2
TV Screen Size Range
55 in
USB Slot
V-Chip
Yes
VESA Pattern
400x200
Vertical Resolution
1080P
Watts/Channel
10W x 2
Weight Capacity
30.2 lb
Width
49 19/32 in
Technical Specs
P/N: J55BE1220 Key Specs
Item
LED TV 55 RCA
RCA
J55BE1220
Condition
New OEM Original
Returnable
Warranty
Mfr Warranty
Audio Outputs
Brightness
250 cd/sq m
Coaxial Cable Inputs
Component Video Inputs
Composite Inputs
Country of Origin
China
Depth
9 in
HDMI Inputs
3
HDTV Application
Commercial
HDTV Display Type
LED
HDTV Resolution
HDTV Screen Shape
Flat
HDTV Screen Size
55 in
Height
Includes
Max Resolution
Media Card Slot
PC Inputs
Pro:Idiom(TM)
Screen Refresh Rate
60 Hz
Sleep/Alarm Timer
Speakers
2
TV Screen Size Range
55 in
USB Slot
V-Chip
VESA Pattern
400x200
Vertical Resolution
1080P
Watts/Channel
10W x 2
Weight Capacity
30.2 lb
Width
P/N: J55BE1220 Key Specs
J55BE1220
9 in
55 in
60 Hz
55 in
10W x 2