OEM#: IZT-3PSP32-SCNew OEM Original Outright
DIMMING BALLAST MARK 7 T8 120/277V 94W by Philips Lighting
Your price:
OEM#: IZT-3PSP32-SC
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: IZT-3PSP32-SC Key Specs
Item
DIMMING BALLAST MARK 7 T8 120/277V 94W
OEM
Philips Lighting
OEM #
IZT-3PSP32-SC
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Amps AC
0.33 to 0.79
Ballast Bulb Type
T8
Ballast Dimming
Yes
Ballast Factor
0.03 to 1
Ballast Start Type
Programmed
Ballast Type
Electronic
Brand and Series
Mark 7(R) 0-10V
Country of Origin
Mexico
Dimming Method
0-10V
Dimming Range
100% to 3%
Dimming Type
Full Continuous Dimming
Frequency
50 to 60Hz
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Height
1-3/16 in
Input Voltage
120 to 277VAC
Input Watts
16 to 94W
Length
9-1/2 in
Max. Bulb Watts
32W
Min. Starting Temp.
50 Degrees F
Number of Bulbs Supported
3
Operating Amps @ 120V
0.79
Power Factor
0.99
Sockets Included
No
Standards
CSA, CEC Listed, CEE Rated, UL Listed, NEMA, RoHS Compliant
Starter Required
Thermal Protection
Class P
Total Harmonic Distortion
Less Than 10%
Width
1-11/16 in
Wiring Type
Series
    Technical Specs
    P/N: IZT-3PSP32-SC Key Specs
    Item
    Philips Lighting
    IZT-3PSP32-SC
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    Warranty
    Mfr Warranty
    Amps AC
    0.33 to 0.79
    Ballast Bulb Type
    T8
    Ballast Dimming
    Yes
    Ballast Factor
    0.03 to 1
    Ballast Start Type
    Programmed
    Ballast Type
    Electronic
    Brand and Series
    Mark 7(R) 0-10V
    Country of Origin
    Mexico
    Dimming Method
    0-10V
    Dimming Range
    100% to 3%
    Dimming Type
    Full Continuous Dimming
    Frequency
    50 to 60Hz
    Green Environmental Attribute
    Height
    Input Voltage
    120 to 277VAC
    Input Watts
    16 to 94W
    Length
    9-1/2 in
    Max. Bulb Watts
    32W
    Min. Starting Temp.
    50 Degrees F
    Number of Bulbs Supported
    3
    Operating Amps @ 120V
    0.79
    Power Factor
    0.99
    Sockets Included
    Standards
    Starter Required
    Thermal Protection
    Class P
    Total Harmonic Distortion
    Less Than 10%
    Width
    Wiring Type
    Series
      P/N: IZT-3PSP32-SC Key Specs
      IZT-3PSP32-SC
      100% to 3%
      50 to 60Hz
      120 to 277VAC
      16 to 94W
      32W
      Operating Amps @ 120V
      Less Than 10%