OEM#: M51050.080.0040New OEM Original Outright
SOCKET HEAD CAP SCREW, M8-1.25 THREAD SIZE, 40 MM LG, STD, PLAIN, STAINLESS STEEL, 18-8 by Fabory
Your price:
OEM#: M51050.080.0040
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: M51050.080.0040 Key Specs
Item
SOCKET HEAD CAP SCREW, M8-1.25 THREAD SIZE, 40 MM LG, STD, PLAIN, STAINLESS STEEL, 18-8
OEM
Fabory
OEM #
M51050.080.0040
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Combined Material & Grade
18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards
DIN 912
Display Qty
50
Display Sell UOM
PK
Drive Size
6 mm
Drive Type
Socket
Finish
Plain
Head Diameter
13 mm
Head Height
8 mm
Head Type
Standard
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
18-8
Material Type
18-8 Stainless Steel
Minimum Thread Length
35 mm
Screw Length
40 mm
System of Measurement
Metric
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
1.25 mm
Thread Size
M8-1.25
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
    Technical Specs
    P/N: M51050.080.0040 Key Specs
    Item
    Fabory
    M51050.080.0040
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    Combined Material & Grade
    Dimensional Standards
    DIN 912
    Display Qty
    50
    Display Sell UOM
    PK
    Drive Size
    6 mm
    Drive Type
    Socket
    Finish
    Plain
    Head Diameter
    13 mm
    Head Height
    8 mm
    Head Type
    Standard
    Material
    Stainless Steel
    Material Grade/Class
    18-8
    Material Type
    Minimum Thread Length
    35 mm
    Screw Length
    40 mm
    System of Measurement
    Metric
    Tensile Strength
    101,500 psi
    Thread Direction
    Right Hand
    Thread Pitch
    1.25 mm
    Thread Size
    M8-1.25
    Thread Style
    Partially Threaded
    Thread Type
    Coarse
      P/N: M51050.080.0040 Key Specs
      M51050.080.0040
      6 mm
      13 mm
      8 mm
      35 mm
      40 mm
      101,500 psi
      1.25 mm