OEM#: G17M0242CD300#New OEM Original Outright
D3852 PRESSURE TRANSDUCER RANGE 0 TO 300 PSI by Ashcroft Inc.
Your price:
OEM#: G17M0242CD300#
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: G17M0242CD300# Key Specs
Item
D3852 PRESSURE TRANSDUCER RANGE 0 TO 300 PSI
OEM
Ashcroft Inc.
OEM #
G17M0242CD300#
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Country of Origin
USA
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650 A Connector
Housing
304 Stainless Steel
Includes
Instructions
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Max Pressure (PSI)
600 psi
Operating Temperature - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Range Units - Transmitter
psi
Range Values - Transmitter
0 to 300
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
    Technical Specs
    P/N: G17M0242CD300# Key Specs
    Item
    Ashcroft Inc.
    G17M0242CD300#
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    Accuracy - Transmitter
    +/-0.50% Full Scale
    Compatible With
    Country of Origin
    USA
    Housing
    304 Stainless Steel
    Includes
    Instructions
    Loop Resistance
    Max Pressure (PSI)
    600 psi
    -40 Degrees to 257 Degrees F
    Output - Transmitter
    4 to 20mA DC
    Power Required - Transmitters
    9 to 36V DC
    1/4 in
    MNPT
    Range Units - Transmitter
    psi
    Range Values - Transmitter
    0 to 300
    Thermal Error
    Transmitter Type
    Pressure Transmitter
    Stainless Steel
    Wiring Entry - Transmitter
    1/2 in FNPT
      P/N: G17M0242CD300# Key Specs
      G17M0242CD300#
      +/-0.50% Full Scale
      600 psi
      4 to 20mA DC
      9 to 36V DC