OEM#: BULK-RS-N60-920New OEM Original Outright
NEOPRENE STRIP, STD, 6 IN X 36 IN, 0.75 IN THICK, 60A, ACRYLIC ADHESIVE BACKED, BLACK, SMOOTH by Approved Vendor
Your price:
OEM#: BULK-RS-N60-920
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: BULK-RS-N60-920 Key Specs
Item
NEOPRENE STRIP, STD, 6 IN X 36 IN, 0.75 IN THICK, 60A, ACRYLIC ADHESIVE BACKED, BLACK, SMOOTH
OEM
Approved Vendor
OEM #
BULK-RS-N60-920
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Backing Type
Adhesive
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Compression Set
33 %
Country of Origin
China
Density
1.5 g/cc
Durometer
60A
Elongation
350 %
Grade
Standard
Material
Neoprene
Maximum Adhesive Temperature
230 °F
Maximum Temperature
250 °F
Minimum Adhesive Temperature
-30 °F
Minimum Temperature
-30 °F
Oil Resistance
Good
Overall Length
36 in
Overall Width
6 in
Shape
Strip
Standards
ASTM D2000 BC 607
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Smooth
Thickness
0.75 in
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
    Technical Specs
    P/N: BULK-RS-N60-920 Key Specs
    Item
    Approved Vendor
    BULK-RS-N60-920
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    Abrasion Resistance
    Adhesive Type
    Acrylic
    Backing Type
    Adhesive
    Chemical Resistance
    Fair
    Color
    Black
    Compression Set
    33 %
    Country of Origin
    China
    Density
    1.5 g/cc
    Durometer
    60A
    Elongation
    350 %
    Grade
    Standard
    Material
    Neoprene
    Maximum Adhesive Temperature
    230 °F
    Maximum Temperature
    250 °F
    Minimum Adhesive Temperature
    Minimum Temperature
    Oil Resistance
    Overall Length
    36 in
    Overall Width
    6 in
    Shape
    Strip
    Standards
    ASTM D2000 BC 607
    Tear Strength
    20 N/mm
    Tensile Strength
    1,000 psi
    Texture
    Smooth
    Thickness
    0.75 in
    Thickness Tolerance
    +/-0.059 in
    Water Resistance
    Weather Resistance
    Excellent
      P/N: BULK-RS-N60-920 Key Specs
      BULK-RS-N60-920
      33 %
      60A
      350 %
      36 in
      6 in
      1,000 psi
      0.75 in