OEM#: 867V-420CSRNew OEM Original Outright
SADDLE CLAMP, 4 IN X 4 IN X 2 IN FITTING PIPE SIZE, SCHEDULE 80, FEMALE NPT, 235 PSI @ 73°F, TEE by Approved Vendor
Your price:
OEM#: 867V-420CSR
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: 867V-420CSR Key Specs
Item
SADDLE CLAMP, 4 IN X 4 IN X 2 IN FITTING PIPE SIZE, SCHEDULE 80, FEMALE NPT, 235 PSI @ 73°F, TEE
OEM
Approved Vendor
OEM #
867V-420CSR
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Color
Light Gray
Country of Origin
USA
Fitting Side A Nominal Pipe Size
4 in
Fitting Side B Nominal Pipe Size
4 in
Fitting Side C Gender
Female
Fitting Side C Nominal Pipe Size
2 in
Fitting Side C Type
NPT
Maximum Operating Pressure
235 psi @ 73°F
Overall Length
5-13/16 in
Pipe Fitting Material
CPVC
Schedule
Schedule 80
Seal Material
FKM
Specific Fitting Shape
Saddle
Standards
LPCB
    Technical Specs
    P/N: 867V-420CSR Key Specs
    Item
    Approved Vendor
    867V-420CSR
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    Color
    Light Gray
    Country of Origin
    USA
    4 in
    4 in
    Fitting Side C Gender
    Female
    2 in
    Fitting Side C Type
    NPT
    Maximum Operating Pressure
    235 psi @ 73°F
    Overall Length
    5-13/16 in
    Pipe Fitting Material
    CPVC
    Schedule
    Schedule 80
    Seal Material
    FKM
    Specific Fitting Shape
    Saddle
    Standards
    LPCB
      P/N: 867V-420CSR Key Specs
      867V-420CSR
      4 in
      4 in
      2 in
      235 psi @ 73°F