OEM#: MH10-10RXNew OEM Original Outright
RING TERM HEAT SHRINK #10 1.100 IN. PK25 by 3M Healthcare
Your price:
Ready to ship
OEM#: MH10-10RX
New OEM Original Outright
Your price:
Ready to ship
Asset Information
Are you an existing customer? Sign in to access your account.
Technical Specs
P/N: MH10-10RX Key Specs
Item
RING TERM HEAT SHRINK #10 1.100 IN. PK25
OEM
3M Healthcare
OEM #
MH10-10RX
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Warranty
Mfr Warranty
Connection Material
Copper
Country of Origin
USA
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Heat Shrink
Max Temperature
221 Degrees F
Max Voltage
600 V
Overall Length
1.1 in
Seam
Brazed
Standards
CSA Certified, UL Listed
Stud Size
#10
Terminal Connection
Crimp
Tongue Width - Wire Connector
0.38 in
Wire Range
12 to 10 AWG
    Technical Specs
    P/N: MH10-10RX Key Specs
    Item
    3M Healthcare
    MH10-10RX
    Condition
    New OEM Original
    Returnable
    No
    Warranty
    Mfr Warranty
    Connection Material
    Copper
    Country of Origin
    USA
    Insulation Color
    Yellow
    Insulation Type
    Heat Shrink
    Max Temperature
    221 Degrees F
    Max Voltage
    600 V
    Overall Length
    1.1 in
    Seam
    Brazed
    Standards
    CSA Certified, UL Listed
    Stud Size
    #10
    Terminal Connection
    Crimp
    Tongue Width - Wire Connector
    0.38 in
    Wire Range
    12 to 10 AWG
      P/N: MH10-10RX Key Specs
      MH10-10RX
      600 V
      1.1 in
      0.38 in
      12 to 10 AWG